Oddział Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaraczewie Drukuj

ODDZIAŁ GMINNY ZWIĄZKU OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP W JARACZEWIE

 

Kontakt:

Eugeniusz Tyrakowski – prezes

ul. Kolejowa 4

63-233 Jaraczewo


Zarząd:

  • Prezes                         druh Eugeniusz Tyrakowski
  • Wiceprezes                  druh Tadeusz Zawisła
  • Wiceprezes                  druh Paweł Lippki
  • Komendant Gminny     druh Kazimierz Idczak
  • Sekretarz                     druh Łukasz Kajdan
  • Skarbnik                      druh Wiesław Kościelny
  • Członek Prezydium      druh Zbigniew Groch
  • Członek Prezydium      druh Roman Skrzypczak
  • Członek Prezydium      druh Ryszard Kaczmarek
  • Członek Prezydium      druh Grzegorz Majsnerowski
  • Członek zarządu          druh Mirosław Szewczykowski
  • Członek zarządu          druh Wiesław Komorowski
  • Członek zarządu          druh Tomasz Marciniak
  • Członek zarządu          druh Zenon Matuszak
  • Członek zarządu          druh Paweł Kołek
  • Członek zarządu          druh Zbigniew Sygut
  • Członek zarządu          druh Sławomir Młokosiewicz
  • Członek zarządu          druh Wiesław Strzelczyk
  • Członek zarządu          druh Jacek Kryszak
  • Członek zarządu          druh Stanisław Andrzejczak
  • Członek zarządu          druh Tadeusz Szatny

 

Komisja Rewizyjna ukonstytuowała się w następującym składzie:

  • druh Ignacy Stangret
  • druh Jan Grzegorzewski
  • druh Dariusz Góralczyk
  • druh Remigiusz Bączyk
  • druh Mariusz Góralczyk

 

 

 

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

 

   W ostatnich latach z budżetu gminy poniesiono znaczne nakłady na bezpieczeństwo publiczne, a szczególnie na ochronę przeciwpożarową.

   Wszystkie jednostki OSP sukcesywnie były doposażane w potrzebny do ratowania ludzi i mienia sprzęt, w tym m.in.: motopompy TOHATSU, motopompy pływające NIAGARA, aparaty oddechowe FENZY, radiostacje: nasobną, stacjonarną i samochodową, nożyce rozpieracze LUKAS, prądnice wodno- pianową, umundurowanie specjalne NOMEX.

   Największym sukcesem było pozyskanie dofinansowania do zakupu średniego samochodu strażackiego MAN TGM 13.290 z pełnym wyposażeniem do ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa drogowego. Samochód ten stanowi wyposażenie jednostki OSP Jaraczewo, funkcjonującej w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

 

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie Gminy Jaraczewo

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Cerekwicy powstała w 1928 roku. Podobnie jak w Wojciechowie okres okupacji przyniósł zawieszenie jej działalności, która wznowiona została po uzyskaniu niepodległości. Jest to jednostka typu M-800. Obecnie jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Cerekwicy liczy 33 czynnych członków i jednego członka honorowego. Jednostka nie posiada sztandaru. Zespół Ochotniczej Straży Pożarnej tworzą mieszkańcy Cerekwicy Starej i Cerekwicy Nowej.

Obecny zarząd OSP Cerekwica:

Tadeusz Szatny-prezes,

Krzysztof Kuczerawy- wiceprezes-naczelnik.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Goli powstała w 1929 roku. Okres wojenny i powojenny przyniósł stagnację. Lata powojenne przyniosły rozkwit działalności. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Goli jest typem jednostki "S1". Posiada na stanie wóz bojowy. Obecnie liczy ona 88 członków, w tym: czynnych-33, kobiety-20 i dwóch członków honorowych. Zespół Ochotniczej Straży Pożarnej w Goli tworzą mieszkańcy Goli.


Obecny zarząd OSP Gola:

Zenon Parzysz- prezes,

Grzegorz Majsnerowski- wiceprezes-naczelnik.


Ochotnicza Straż Pożarna w Górze powstała w 1929 roku. Podobnie jak pozostałe jednostki przestój w jej pracach przyniósł okres wojenny i powojenny. Po odzyskaniu niepodległości została wznowiona jej działalność. OSP w Górze jest jednostką typu "S1". Posiada wóz bojowy. Obecny skład jednostki liczy 40 osób. Jest to 37 członków czynnych i 3 honorowych.
Czynni ochotnicy tej jednostki werbowani są spośród mieszkańców Góry. Jednostka ta posiada sztandar.

 

Obecny zarząd OSP Góra:

Wiesław Komorowski-prezes,

Tomasz Mączka- wiceprezes-naczelnik.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Jaraczewie powstała w 1927 roku. Jest to jednostka typu "S2". Największym osiągnięciem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaraczewie, było jej włączenie z dniem 4 września 2001 rok do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.
Podczas obchodów 75-lecia istnienia jednostka otrzymała złoty medal zasługi. OSP Jaraczewo w chwili obecnej posiada dwa sztandary. Jednostka ta skupia największą liczbę członków - ochotników, w liczbie 121, w tym strażaków czynnych-88, 18- kobiet, 13 członków honorowych i dwie osoby wspierające. Jednostka ta prowadzi także sekcje młodzieżową. Szczególny nacisk kładzie na organizowanie akcji propagandowych i prewencyjnych związanych z zabezpieczeniem przeciwpożarowym.

Obecny zarząd OSP Jaraczewo:

Paweł Lippki- prezes,

Marek Pawlak- wiceprezes – naczelnik.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Łobzie powstała w 1958 roku. Jest to jednostka typu M-800. W chwili obecnej nie posiada wozu bojowego. OSP Łobez liczy 62 strażaków ochotników, w tym czynnych 44, honorowych 7.

Obecny zarząd OSP Łobez:

Eugeniusz Tyrakowski-prezes,

Andruszkiewicz Dawid- naczelnik, wiceprezes-naczelnik


Ochotnicza Straż Pożarna w Łobzowcu powstała w 1956 roku. Powyższa jednostka jest jednostką typu "S1". Posiada wóz bojowy. OSP Łobzowiec liczy razem 77 członków ochotników.
Jest to po jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaraczewie i Goli, najliczniejsza jednostka.


Obecny zarząd OSP Łobzowiec:

Tadeusz Zawisła-prezes,

Ryszard Kaczmarek-wiceprezes-naczelnik.

 

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Noskowie powstała w 1928 roku. Jednostka ta jest jednostką typu "S1". Posiada wóz bojowy oraz sztandar. Obecnie w jednostce działa 50 ochotników czynnych, 2 kobiety i jeden członek honorowy.

Obecny zarząd OSP Nosków:

Mateusz Kaczmarek-prezes,

Zbigniew Groch- wiceprezes-naczelnik.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Panience powstała w 1932 roku. Jednostka ta jest jednostką typu "S1". Strażaków ochotników werbuje spośród mieszkańców Panienki. Obecnie w jej skład wchodzi 51 strażaków czynnych i jedna kobieta. Jednostka odznaczona została srebrnym medalem zasługi.


Obecny zarząd OSP Panienka:

Zenon Matuszak-prezes,

Zbigniew Ludwiczak-wiceprezes-naczelnik.

 


Ochotnicza Straż Pożarna w Parzęczewie została powołana do życia w 1965 roku. Jest to jednostka typu "S1". Obecnie posiada wóz bojowy. Jednostka zrzesza 39 czynnych strażaków.

Obecny zarząd OSP Parzęczew:

Paweł Kołek-prezes,

Robert Szkudlarek-wiceprezes-naczelnik.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Rusku powstała w 1948 roku. Jest to jednostka typu "S1". Obecnie liczy 23 członków czynnych. W jej skład wchodzą dwie kobiety.

 

Obecny zarząd OSP Rusko:

Zbigniew Sygut-prezes,

Waldemar Kolmec- wiceprezes-naczelnik.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Strzyżewku powstała w 1956 roku. Jest to jednostka typu M-800. Nie posiada wozu bojowego. Skład czynnych strażaków - ochotników zasilają 33 osoby i 7 osób wspierających.


Obecny zarząd OSP Strzyżewko:

Wiesław Kościelny-prezes,

Zygmunt Wolniewicz-wiceprezes-naczelnik.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Suchorzewku powstała w 1956 roku. Jest to jednostka typu "S1". Dysponuje ona samochodem bojowym. W skład jej załogi wchodzi 31 czynnych strażaków ochotników.


Obecny zarząd OSP Suchorzewko:

Sławomir Młokosiewicz- prezes,

Szymon Mikuszewski- wiceprezes-naczelnik.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Wojciechowie powstała w 1930 roku. Pierwszym prezesem wybrany został Franciszek Wardyński, a na komendanta wybrano druha Marcina Czaczyka.
Okres okupacji przyniósł zawieszenie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej.
Po zakończeniu II wojny światowej i wyzwoleniu ziem polskich straż pożarna wznowiła swoją działalność. W okresie tym, jak również później, intensywnie rozwijało się też życie kulturalne, poprzez organizowanie spektakli teatralnych, powstanie zespołu muzycznego przy straży.
W roku 1970 zrodziła się myśl wybudowania remizy strażackiej, wraz ze świetlica wiejską. Budowę prowadzono w latach 1972-1973 roku. W lipcu 1973 roku dokonano uroczystego otwarcia remizy. Zespół Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechowie tworzą mieszkańcy wsi Wojciechowo, Łowęcice i Poręba.

Obecny zarząd OSP Wojciechowo:

Wiesław Strzelczyk- prezes,

Damian Ignaszak- wiceprezes-naczelnik.


Ochotnicza Straż Pożarna w Zalesiu powstała w 1958 roku. Jest to jednostka typu N-800, obecnie nie posiada samochodu bojowego. Jednostka ta liczy 36 ochotników strażaków czynnych i 2 wspierających.

Obecny zarząd OSP Zalesie:

Jacek Kryszak-prezes,

Paweł Mieloszyk- wiceprezes-naczelnik.