BIP Najnowsze publikacje
|
Biblioteka - Aktualności
GOK - Aktualności
Serwis Samorządowy PAP
Kurkowe Bractwo Strzeleckie |
KURKOWE BRACTWO STRZELECKIE
Geneza bractw strzeleckich sięga średniowiecza. Kolebką ich powstania były miasta zachodniej Europy. Rozkwit kół i bractw strzeleckich w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkopolski, datuje się na XV wiek.
Wiązało się to przede wszystkim z koniecznością obrony miast i wsi przed częstymi atakami wroga. Doskonalenie kunsztu posługiwania się łukiem, czy kuszą podnoszono podczas organizowania turniejów strzeleckich. Stąd też wzięła się nazwa stowarzyszenia, gdyż podczas turniejów strzelano do drewnianego kura zatkniętego na żerdzi. W czasach późniejszych drewnianego kura zamieniono na malowaną tarcz.
Wielkimi orędownikami idei bractw kurkowych byli polscy królowie. Najwyższą godność jaką mógł zdobyć strzelec - to tytuł króla kurkowego. Tytuł ten zdobywano na rokrocznie organizowanych turniejach zielonoświątkowych. Król kurkowy zobowiązany był do noszenia insygnii królewskich, najczęstszym insygniem był łańcuch noszony na szyi. Fundatorami insygnii królewskich byli właściciele miast, rady miejskie, bądź sam król.
Obok funkcji obronnych bractwa prowadziły również działalność wychowawczo-rekreacyjną. W okresie zaborów bractwa kurkowe były ostoją dla Polaków w walce o zachowanie polskości.
Po odzyskaniu przez państwo polskie niepodległości nastąpił szybki proces tworzenia nowych bractw kurkowych. Powołano do życia Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich. Poprzez organizacje turniejów strzeleckich krzewiono tradycje. Turnieje organizowane były pod hasłem "ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie". Lata 1939-1945 przyniosły ponowne przerwanie działalności bractw kurkowych. Bracia byli prześladowani przez hitlerowców za krzewienie polskości i ideową walkę. Władze komunistyczne nie zezwoliły na działalność bractw kurkowych, upatrując w nich wroga ustroju komunistycznego.
Przełom w odrodzeniu strzeleckich bractw kurkowych przyniosła transformacja ustrojowa w 1988 roku, dając możliwości ich odbudowy. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wojciechowie powstało w 1927 roku. Należało do niego 26 mieszkańców Wojciechowa i pobliskich wsi, w tym ówczesny wójt Jaraczewa-Walenty Skokowski.
Obecnie działające bractwo reaktywowano w 1994 roku na podstawie postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Kaliszu. Prezesem bractwa został Janusz Idczak. Kurkowe Bractwo Strzeleckie jest organizatorem wielu imprez strzeleckich. Odbywają się one na Strzelnicy w Wojciechowie. Członkowie bractwa uczestniczą także w turniejach strzeleckich organizowanych przez okoliczne bractwa. Członkiem honorowym jest Burmistrz Miasta i Gminy Jaraczewo Dariusz Strugała. |
Kalendarium
Sobota, 5 Października 2024 r.
Imieniny obchodzą:
Apolinary, Częstogniew, Donat, Donata, Faust, Fides, Flawia, Igor, Justyn, Konstancjusz, Konstans, Placyd
Do końca roku zostało 88 dni.