BIP Najnowsze publikacje
|
Biblioteka - Aktualności
GOK - Aktualności
Serwis Samorządowy PAP
Informacja o dofinansowaniu pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych |
INFORMACJA O DOFINANSOWANIU PRACODAWCOM KOSZTÓW KSZTAŁCENIA PRACOWNIKÓW MŁODOCIANYCH OBOWIĄZUJĄCA OD 1 WRZEŚNIA 2012 r.
Od 1 września 2012 r. zmienią się warunki dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników przysługującego pracodawcom, którzy zawarli z pracownikami- uczniami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Ma to związek z reformą systemu szkolnictwa zawodowego, która przewiduje m.in. wydłużenie cyklu kształcenia w zawodzie z dwóch do trzech lat.
Podstawa prawna:
- Art. 70b ustawy z dnia 07 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256 poz. 2572 ze zmianami)
Pracodawcy przysługuje dofinansowanie kosztów kształcenia, jeżeli:
Wysokość kwoty dofinansowania kosztów kształcenia jednego młodocianego pracownika wynosi:
Wymagane dokumenty: 1) pisemny wniosek pracodawcy z prośbą o wypłatę dofinansowania kosztów kształcenia pracownika młodocianego Do wniosku o dofinansowanie winny być dołączone:
WSZYSTKIE ZAŁACZONE KOPIE NALEŻY POTWIERDZIĆ ZA ZGODNOŚĆ Z ORYGINAŁEM
Termin składania wniosków:
Wnioski o dofinansowanie pracodawcy składają nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu. Po upływie tego terminu pracodawca traci prawo do dofinansowania. W związku z koniecznością zabezpieczenia środków finansowych na dofinansowanie pracodawców zatrudniających młodocianych pracowników należy zawiadomić wójta, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego, o zawarciu umowy z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego.
Dofinansowanie to pomoc de minimis. W art. 70b ust. 11 ustawy o systemie oświaty dodana została nowa regulacja, która dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników nakazuje traktować jako pomoc do minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dn. 15.12.2006 w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5)
Sprawozdanie finansowe składają tylko te podmioty, które są do tego zobowiązane na podstawie ustawy o rachunkowości zgodnie z art. 2 ust. 1 czyli: - spółki handlowe, w tym również spółek w organizacji, a także inne osoby prawne, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego, - osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 euro; - jednostki organizacyjne działające na podstawie Prawa bankowego przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, bez względu na wielkość przychodów; - gminy, powiaty, województwa i ich związki ich jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i państwowe fundusze celowe - jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, - osoby zagraniczne, oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, - inne jednostki jeżeli otrzymują one na realizację zadań zleconych dotacje lub subwencje publiczne Kopia sprawozdania finansowego musi być potwierdzona za zgodność z oryginałem.
Pomoc de minimis nie może być przyznana przedsiębiorcy:
Wyjaśnienia do formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis:
- mikroprzedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 pracowników (w przeliczeni na etaty) oraz jego roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów euro, jest niezależne; - małe przedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 50 pracowników (w przeliczeniu na etaty) oraz jego roczny obrót nie przekracza 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro, jest niezależne; - średnie przedsiębiorstwo – to przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 250 pracowników (w przeliczeniu na etaty) oraz jego roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro, jest niezależne.
Inna forma prawna to np. działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowo- akcyjna, spółka akcyjna. Przedsiębiorstwo niezależne (samodzielne) to przedsiębiorstwo, które nie ma żadnych przedsiębiorstw partnerskich ani związanych. Przedsiębiorstwa partnerskie to przedsiębiorstwa, które nie są przedsiębiorstwami związanymi i które pozostają w następującym wzajemnym związku: przedsiębiorstwo posiada samodzielnie lub wspólnie z jednym lub kilkoma przedsiębiorstwami związanymi , 25% lub więcej kapitału lub praw głosu w drugim przedsiębiorstwie (ale nie więcej niż 50%) Przedsiębiorstw związane - to przedsiębiorstwa, które pozostają w jednym z poniższych związków: - przedsiębiorstwo posiada większość praw głosu w innym przedsiębiorstwie lub - przedsiębiorstwo posiada prawo do powołania/ odwołania większości członka organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego innego przedsiębiorstwa lub - przedsiębiorstwo posiada dominujący wpływ na działalność innego przedsiębiorstwa lub - przedsiębiorstwo kontroluje większość praw głosu w innym przedsiębiorstwie „większość” tzn. więcej jak 50%
Pomoc de minimis jest przyznawana przedsiębiorcy niezależnie od jego wielkości.
Beneficjenci pomocy – spółki osobowe i cywilna Spółka osobowa- jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo- akcyjna):
Beneficjenci pomocy - spółki kapitałowe – jeżeli beneficjentem jest spółka kapitałowa, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna, zaświadczenie o pomocy de minimis wydaje się tylko i wyłącznie na tą spółkę.
Informowanie Beneficjent pomocy (jeśli została wydana decyzja) lub wnioskodawca (jeśli złożył wniosek a brak jest decyzji) jest zobowiązany do przekazywania wszelkich informacji o pomocy publicznej jaka otrzymał lub o którą się ubiega w urzędzie, na żądanie urzędu jako podmiotu udzielającego pomocy. Urząd występuje wtedy z pisemnym żądaniem, w którym wskazuje zakres i termin zadośćuczynienia żądaniu (art. 39 ust. 1 ustawy o pomocy publicznej).
Od 1 stycznia 2007 r. ogólna kwota pomocy de minimis przyznana przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 200 tys. euro w okresie maksymalnie trzech lat podatkowych, za wyjątkiem sektora transportu, gdzie kwota ta jest niższa. Zakres rozporządzenia 1998/2006 rozszerzono na sektor transportu, uznając za niekwalifikowane jedynie nabywania pojazdów przeznaczonych do lądowego transportu drogowego przez podmioty gospodarcze wykonujące działalność zarobkową w sektorze transportu; jednocześnie utrzymano ograniczenie dopuszczalnej pomocy de minimis w sektorze transportu na poziomie 100 tys. euro w ciągu maksymalnie trzech lat. W przypadku gdy po obliczeniu przez podmiot udzielający pomocy łączna kwota pomocy będzie przekraczać wymienione wyżej pułapy, pomoc ta nie może być objęta przepisami rozporządzenia 1998/2006 nawet w odniesieniu do części pomocy nieprzekraczającej tego pułapu.
Pliki do pobrania:
|
Kalendarium
Niedziela, 3 Listopada 2024 r.
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Cezary, Chwalisław, Hubert, Huberta, Sylwia
Do końca roku zostało 59 dni.